Muzeum Unitra

   Sprzętu spod znaku Unitra nikomu nie trzeba przedstawiać . W latach 70-tych i 80-tych był on marzeniem wielu z nas. Być może jego braki w sklepach i możliwość obejrzenia modeli na Poznańskich Targach spowodowała moim zainteresowaniem a później kolekcjonowaniem.

   Moja przygoda z Unitrą zaczęła sie w 1984 roku kiedy rodzice kupili magnetofon typu M232P . Był on dla mnie poligonem doświadczalnym w różnego rodzaju przeróbkach . Targi Poznańskie były miejscem gdzie można było podziwiać różne nasze cuda ale niestety tylko tam . Do produkcji przeznaczano zazwyczaj 3-4 modele po wystawie. Zawsze budziło we mnie zainteresowanie że przez rok licząc od Targów do Targów fabryka mogła tyle wyprodukować prototypów . Po latach dopiero dowiedziałem się od Kierownika odpowiedzialnego z ramienia Diory za wystawy że część tych modeli to były ... atrapy . Pięknie wykonane obudowy ale bez elektroniki . Ale cóż co wtedy sie nie robiło aby zachwycić nas i zachód . Wtedy jednym materiałem były prospekty ze sprzętem które godzinami oglądało sie w domu i marzyło aby cos z tego mieć.

   Oprócz podziwiania sprzętu na Targach pozostawała giełda która wpierw mieściła sie w Domu Studenckim Cicibór przy ul. Piątkowskiej a potem przeniesiona do NURT-u na ul. Dożynkową. Aby móc zobaczyć jak dany sprzęt wygląda z bliska i go pooglądać trzeba było udawać kupującego bo który ze sprzedających pozwoliłby tylko popatrzeć . No cóż ale żeby kupić to trzeba było postać kilka godzin w sklepie przy Gronowej , Armii Czerwonej ( obecnie św.. Marcin ) Głogowskiej , Engla ( obecnie Niegolewskich ) , Lampego ( ob. Gwarna ) czy Gwardii Ludowej ( ob. Wierzbięcice   ) . A wtedy nocne muzykowanie i nagrywanie z radia na taśmach z Gorzowa typu Stilon .

Po fascynacja prospektami Unitry przyszedł czas na zbieranie sprzętu . Zrzeszenie Unitra to kilka firm ale najważniejsze to te które produkowały sprzęt powszechnego użytku czyli Diora , Radmor , ZRK, Tonsil , Fonica czy Eltra . Dzisiaj po kilkunastu latach zbierania zrobiła się bardzo spora kolekcja która zaowocowała powstaniem Muzeum Unitry z ponad 700 szt. eksponatów. Przez prawie trzy lata poszukiwania miejsca na ekspozycje los sie uśmiechnął i dzięki wytrwałości i wsparciu ludziom z Zespołu Szkół Łączności mamy możliwość pokazywania tego co już minęło .Przy istniejącej już wystawie sprzętu telefonicznego wybudowano nowe gabloty do sprzętu Unitry.

We wrześniu 2013 roku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Muzeum Unitry a w następstwie Muzuem . Na początku działalności ekspozycja miała wystawę w postaci jednej gabloty a niej ponad 400 szt. eksponatów , Obecnie mamy juz dwie gabloty i sprzętu prawie 700 szt. Ciekawym przedsięwzięciem było uczestnictwo w Nocy Muzeów w tym roku . Zainteresowanie ze strony mieszkańców przerosło najśmielsze nasze oczekiwania . Wystawę zwiedziło prawie 1000 osób.

W najbliższym czasie zostanie powołany Klubu Miłośników Sprzętu Unitra w zespole Szkół Łączności . Idea klubu będą regularne spotkania aby móc wymienić doświadczenia , sprzęt ale także wyjazdy do byłych fabryk i rozmowy z konstruktorami . Planujemy dalszy rozwój przez budowę następnych gablot wystawowych i powiększenie ekspozycji o kolejne sprzęty . Muzeum Unitry jest jednym takim miejscem gdzie pokazany sprzęt audio .Dodatkowymi eksponatami są komputery z lat 80 tych i ich osprzęt . Na wystawie można podziwiać Amigi , Atari , Spektrumy czy Commodore. Zwiedzać ekspozycję można codziennie w godzinach 8 - 21 . Wstęp jest bezpłatny .

Zapraszam !!

 

 

© R. Wojciechowicz. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                                 Mamy dziś 2020-05-31 i już 65950 odsłon. CCBot